Bobtail

Původ: Osrstěná obličejová část svědčí o asijském původu.
Ve velké Británii byli po celém těle chlupatí psi používáni coby ovčáci už ve středověku, ale nebylo možno mezi nimi rozlišit jednotlivá plemena. Jako takové se bobtail stabilizoval až
v druhé polovině 19. století, jako počátek organizovaného chovu se uvádí rok 1870.

Popis: Mohutný, zavalitý pes, který díky bohaté chundelaté srsti, pokrývající celé tělo, působí větším dojmem, než ve skutečnosti je. Typickým znakem plemene je absence ocasu (v důsledku kupírování), ale i od kupírování se už v poslední době upouští. Dalším znakem je typická kolébavá "medvědí chůze". Tělo kratší, kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Kohoutek níže než záď. Zbarvení: Hlava, krk, hrudní končetiny a spodní strana břicha bílé, zbytek šedá, modrá nebo grizzly.

Charakteristika: Přátelský, milý a nekonfliktní pes. Rád si hraje, rychle chápe a jeho výchova není navzdory velikosti nijak obtížná.

Zvláštní nároky: I když má bobtail příjemnou a bezproblémovou povahu, jeho držení nelze doporučit každému. Jeho bohatá srst má sklon k plstnatění a je mimořádně náročná na údržbu. Coby pastevecké plemeno bobtail vyžaduje dostatek pohybu, rozhodně to není luxusní pes pro snoby a pro držení v městském bytě se příliš nehodí.

Užití: Dříve ovčácký, dnes atraktivní společenský a výstavní pes.

Výška: pes 61cm, fena 56 cm.         

 Váha: cca od 30kg do 40 kg.