Zakrslé kozičky

Kozičky aktuálně přechodně nechováme. Toto bylo naše stádo...

    Naše stádo....                                      Taková se nám rodila kůzlata....

Zakrslá koza je menšího tělesného vrůstu s kohoutkovou výškou v dospělosti u kozy do 55 cm. Přes svou jemnost je dobře osvalená, souměrné konstituce.  Ideální délka těla by měla být do 70 cm. U kozlů je ideální kohoutková výška do 60 cm. Hloubka trupu do 80 cm. Šířka těla je pak do 25cm.

Rohy

U obou pohlaví se vyskytují jemné, pěkně tvarované, pravidelné růžky, postupně směrem od hlavy mírně rozbíhavé. U kozla mohutnější a více rozbíhavé.

Srst

Na krku mohou být přívěsky a stejné je to s bradkou. Srst má jemnou, lesklou, krátkou a dobře přiléhavou, delší na hřbetě.

Zbarvení

Zakrslé kozy se vyskytují v různých barevných variantách (druhově se může jednat o holanské, nebo kamerunské minikozičky, někdy také o křížence těchto dvou druhů), proto se barevně vyskytují:

od jednobarevné, dvoubarevné, po tříbarevnou, v libovolných barevných kombinacích.

Povaha

Velmi přátelská a klidná. Člověka nikdy nenapadají, netrkají ani nekoušou. Zakrslé kozy jsou chované především jako společníci k dětem i ke zvířatům. Vhodné i  na zooterapii.

 

V našem chovu jsme měli  kozičku LÍZU, LOTKU, ČERTICI a kozla LOJZU Všichni mají nový domov a jsou užíváni k dalšímu chovu na pastvě....