Kniha návštěv

Datum: 18.02.2014

Vložil: Jana Taubrová

Titulek: Re: Trocha statistiky...

Omlouvám se, ale na toto reagovat musím ...

Za 16 let co vlastním a chovám zlaté retrievery mám v "chovu" také jen tři feny.

První z nich jsme pořizovali jako štěně, bohužel jí nevyšly úplně kyčle a ani povahově není top, proto jsme ji nikdy nekryla, byť podmínky pro chov splnila. Dnes je jí 11,5 let a spokojeně vegetí na gauči. Její pořizovací cena byla 12 000,- Kč.

Druhou fenku jsme pořídili defakto náhodou - vytáhli jsme ji z podobné "čistokrevné bez PP" ... paní měla papírovou fenu, flákala na ní štěňata bez PP. Pak jednou nakryla s PP a zjistila, že je to sakra nevýdělečná záležitost, což s faktem že si dovolila při dalším hárání nezabřeznout zapříčinilo její urychlený odsun. Rok jsme ji dávala dohormady po fyzické a především po psychické stránce, byť na první pohled při předání u původní majitelky nic tak strašně nevypadalo ... U nás již štěňata nikdy neměla, byť byla pořízena cíleně na chov. Po tom čím si prošla sme jí nechali v klidu. Její pořizovací cena byla 20 000,-Kč.

Třetí fenka byla vysněný import ze zahraniční ... zlepšení krve pro chov v ČR. Je krásná, vynikající v povaze, výborná na práci ... přesto jako štěně prodělala virové onemocnění, díky kterému jí jako trvalý následek zůstal úzký pánevní průchod. Tuto skutečnost jsme bohužel zjistili až při prvním porodu, kdy díky tomu musela na císařský řez. Fenka byla proto ihned kastrována, protože každé další krytí by pravděpodobně přineslo stejnou komplikaci. Tudíž měla jedny štěňata, kdy porodila 9 prcků, z nichž jeden kluk zůstal doma. Pořizovací cena této fenky byla 50 000,-Kč.

V našem klubu (stejně jako ve většině chovatelských klubů) vládnou různé poměry, většinou nepříliš příznivé nadšencům, kteří věří v poctivost, zodpovědnost a osobní morálku. Proto část lidí sice je členem klubu, ale chovají si takříkajíc "na sebe" ... defakto klub využívají jen k poskytnutí chovatelského servisu. Ovšem chovat s PP lze i bez členství v klubu, jak jistě víte.

Co se týče Vašeho vyčíslení nákladů, musím se jen smát ... kvalitní krmení je dle mého názoru naprostou samozřejmostí, stejně jako přidávání kloubní výživy (což jsem ve vašem výčtu nikde nenašla). Očkování a odčervení taktéž samozřejmé. Čip a pas mi můžete věřit, že nestojí víc než vystavení PP na jedno štěně. Přesto by mě nenapadlo si do nákladů na chov započítávat krmení a péči o fenu v průběhu roku, protože krmit a starat se o ni musím i když štěňata nemá. A pokud bych vzala jako bernou minci Vaši logiku, pak bych do nákladů musela počítat i poplatky za výstavy a zkoušky, které s fenou v průběhu roku absolvuji. Ovšem co by mě zajímalo, jak dokládáte krycí poplatek, obzvláště pokud Vám feny nechovné a bez PP kryje "kvalitní pes s PP" ... protože pokud je pes kvalitní, bývá uchovněn a pokud je uchovněn, nesmí krýt feny bez PP a nechovné.

Co ovšem považuji za naprostou nehoráznost je Vaše prohlášení, že odběr je do osmého týdne a poté účtujete 1000,- Kč za nadstandartní krmení. Napadá mě otázka, co by jste dělali, kdyby Vám nějaká štěňata zůstala doma třeba do půl roku? Naše miminka šla nejdříve v osmi a půl týdnech (první dvě), další až kolem desátého týdne, aby měla dlouhý kontakt s maminkou, sourozenci a dalšími psy a aby měla dobrou socializaci, poslední dvě štěňátka šla až po třetím měsíci (kvůli zdravotní indispozici majitele) a přesto cena za všechny byla stejná ... holt "můj boj". Takže mi věřte, že chov s PP, pokud se dělá opravdu poctivě, rozhodně není výdělečná činnost.

Nocméně mě napadá jedna otázka a doufám, že mi na ni odpovíte - proč, když jsou Vaše fenky tak kvalitní, proč s nimi nesplníte podmínky k uchovnění a nechováte štěňata s PP, klidně i bez členství v klubu? Pokud to totiž opravdu s plemenem myslíte vážně a chcete ho zlepšovat a být mu přínosem, pak chov bez PP není to pravé. Takhle to bohužel opravdu vypadá, že jediné na čem Vám záleží není kvalita plemene a jeho lepšování, ale Vaše peněženka. Žádná překážka totiž nemůže opravdového nadšence pro plemeno odradit od toho, aby šel za svým cílem a snem.

S pozdravem
Jana Taubrová
Ch. st. Laure Alcar

Zpět na diskuzi